Ogłoszenia Warszawa na Z57.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Warszawa i okolic!

Wiesz, co sprzedają na targu? Pewnie nawet nie znasz nazw tych warzyw

2019-08-20 11:56:00

W polskich sklepach coraz łatwiej jest dostać niecodzienne warzywa o czasem dziwnie brzmiących nazwach. Nawet w dyskontach potrafią pojawić się mało znane odmiany jarzyn, które, jak się okazuje, niekoniecznie mają egzotyczny rodowód. Niektóre z nich można spokojnie uprawiać w Polsce - zatem jak to możliwe, że tak rzadko o nich słyszymy? Zobaczcie listę mało popularnych warzyw, które budzą coraz większe kulinarne zainteresowanie. Ze względu na ich świetne właściwości warto sprawdzić, jak można je wykorzystać w naszej kuchni.


Nawet nie wiesz, że mówisz po francusku! Te słowa długo nie były polskie

2019-08-20 11:31:00

Polacy nie gęsi, iż swój język mają? Być może, ale przyznajmy przed sobą, że mnóstwo słów w naszych słownikach to zapożyczenia z innych języków. Kto choć raz narzekał na nadmiar anglicyzmów w polszczyźnie, niech zrewiduje swoje poglądy, bo wbrew pozorom nie jest ich wcale aż tak dużo, przynajmniej, jeśli porówna się je z galicyzmami, czyli zapożyczeniami z języka francuskiego. W Wielkim słowniku wyrazów obcych z 2003 roku podano aż 5889 słów mających swoje źródło w francuszczyźnie – dla porównania, znalazło się tam tylko 3593 anglicyzmów. Galicyzmy w polszczyźnie najintensywniej pojawiały się w XVII i XVIII wieku – nieprzypadkowo, to bowiem czas licznych koneksji Polski i Francji. Warto pamiętać, że zapożyczenia z języka francuskiego były używane głównie zez arystokrację i szlachtę. Dziś jednak używamy ich wszyscy, a niektóre z nich na pewno was zaskoczą. Sprawdźcie sami!


Wakacje, Warszawa. 13 pomysłów na ostatnie 13 dni wakacji. Co robić? Gdzie się wybrać? [PRZEGLĄD]

2019-08-20 11:04:00

"Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni wakacji..." - śpiewał Taco Hemingway. I ten czas właśnie nadszedł. Wakacje nieubieganie dobiegają końca. Przygotowaliśmy zestawienie trzynastu miejsc, które warto odwiedzić w ostatnie dni odpoczynku. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do przeglądu.


CH Janki w nowej odsłonie. Będzie jedną z największych galerii handlowych w Polsce. Na otwarciu duże promocje i gwiazdy

2019-08-20 10:57:00

W środę 21 sierpnia CH Janki otworzy się w nowej odsłonie. Po trwającym dwa lata remoncie, obiekt będzie mieć ponad 100 tys. m kw. powierzchni. Oznacza to, że pod Warszawą powstanie jedna z największych galerii handlowych w Polsce. Nowe otwarcie będzie świętowane przez 5 dni. W tym czasie na klientów czeka wiele atrakcji oraz promocji. Szczegóły w tekście poniżej.


Jeśli to zrobisz, wezmą cię za totalnego buraka!

2019-08-20 10:32:00

Na zagranicznych wakacjach łatwo o faux pas. Nie powinniśmy się jednak martwić drobnymi gafami. Przekręcanie angielskich słów w Londynie, noszenie sportowej odzieży w Paryżu lub picie cappucino po godzinie 12:00 we Włoszech, są często opisywane jako niestosowne zachowania, ale miejscowi są do nich przyzwyczajeni. Gorzej, jeśli nie pamiętamy o różnicach międzykulturowych, grzeczności i zachowaniu czystości. 9 zasad, o których przeczytacie w tej galerii, to reguły uniwersalne, które przydadzą się w wielu miejscach. Najważniejsza z nich? Zdobądź wiedzę o kulturze, w której będziesz się obracać, jeszcze przed wyjazdem.


Ewa Faryaszewska. Bohaterska łączniczka ze Starego Miasta. Poległa ratując zabytki i dzieła sztuki

2019-08-20 10:16:00

Pod ostrzałem, czasem nawet podkradając się w pobliże niemieckich pozycji, Ewa Faryaszewska ps. „Ewa” ratowała wszelkie dzieła sztuki z kościołów, urzędów i mieszkań na Stary Mieście. Poza tym zostawiła po sobie całkiem pokaźną kolekcję fotografii, dokumentujących tę dzielnicę w czasie powstania warszawskiego. Poniżej dalsza część artykułu i galeria zdjęć.


Bilety w Warszawie coraz częściej kupujemy w formie mobilnej. Mieszkańcy stolicy rezygnują z kartoników

2019-08-19 11:42:00

Sprzedaż biletów za pośrednictwem urządzeń mobilnych cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszym półroczu tego roku wartość sprzedanych biletów wyniosła ponad 20 mln zł. To dwa razy więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy odchodzą od tradycyjnych kartonikowych biletów. Dalsza część tekstu poniżej.


59 pijanych kierowców, 25 wypadków i 39 rannych. Długi weekend na warszawskich drogach podsumowany

2019-08-19 11:31:00

Policjanci podsumowali długi weekend. W dniach 15-19 sierpnia stołeczni funkcjonariusze mieli co robić. Kulminacja weekendowego ruchu zebrała się ostatniego dnia, kiedy wielu mieszkańców stolicy wracało do swoich domów po kilkudniowym odpoczynku. Tworzyły się korki, z których policjanci wyłapywali samochody do wyrywkowej kontroli. Szczegóły w tekście poniżej.


Co Cię może zabić? Śmiertelne dawki produktów codziennego spożycia

2019-08-18 08:54:00

Popularne produkty, które spożywamy codziennie, w odpowiednio dużych dawkach mogą stać się niezwykle niebezpieczne. Sprawdźcie, jaka dawka cukru, kawy, a nawet... owoców czy wody może doprowadzić do śmierci. Podane wartości są orientacyjne i dotyczą spożycia danego produktu "na raz".


Ci Polacy zarabiają najwięcej! Sprawdź, gdzie warto zamieszkać, żeby tyle zarabiać

2019-08-18 08:53:00

Pieniądze to nie temat tabu. Wręcz przeciwnie, uwielbiamy o nich rozmawiać i wymieniać (a raczej przerzucać się) kwotami, nawet jeśli klauzula poufności została zapisana w naszych umowach o pracę. Ile zarabiają mieszkańcy poszczególnych powiatów? GUS wyliczył średnie wynagrodzenie i podzielił się wynikami. Sprawdź czy mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. A może pora na zarobkową przeprowadzkę?